KONTAKT

 

Telefon:

E-mail:janjacekpoltorak@wp.pl

Strona www:janeklechicki.jimdo.com

 

 

Wojciech Wojtecki

 

data urodzenia : 17.07.1908 Warszawa

data śmierci : 19.06.1964 Monachium 

 

aktor, reżyser

 

Właściwie Wojciech Wasilewski.

Był mężem aktorki Krystyny Ankwicz (ślub wzieli w Wilnie) , potem Weroniki Lech,aktorki czeskiego pohodzenia , która grywała z powodzeniem w polskim emigracyjnym teatrze.

Karierę sceniczną rozpoczął na scenie częstochowskiej. Następnie  występował na scenach lwowskich , krakowskich , warszawskich. 

Początkowo używał nazwiska Wasilewski, jednak w Krakowie  , grał już na scenie  popularny aktor o tym samym nazwisku, wobec czego  przyjął pseudonim Wojtecki.

Bardzo szybko dał się poznać jako amant z prawdziwego zdarzenia. Porównywano go z Juliuszem Osterwą .

Szlachetne rysy twarzy i piękny głos, niezwykły urok osobisty , a przede wszystkim talent aktorski  to  prawdziwe atuty Wojciecha Wojteckiego , którego pięknie zapowiadającą karierę  przerwała wojna.

Debiutował w Częstochowie w 1934 roku. Następnie grał w Krakowie w Teatrze im. Słowackiego m.in. Porucznik Edmund - Damy i huzary (A.Fredro) w reż. T.Białkowskiego - 1934, Lord - Poskromienie złośnicy (W.Shakespeare) w reż. T.Białkowskiego - 1935 , Topolnicki - Klub kawalerów ( M. Bałucki) w reż. K.Wyrwicz - Wichrowskiego - 1935. Równocześnie zaczął pojawiać się na scenach stolecznych. Początkowo związał sięz Teatrem Malickiej , gdzie zagrał m.in : Piet Enthousen -Mała Kitty i jej wielka polityka (S.Donat) w reż. Z.Sawana - 1937. 

Pod koniec lat  30 - tych  występował także na scenach TKKT , gdzie zagrał z  wielkim powodzeniem Zygmunta w sztuce Temperamenty A.Cwojdzińskiego w reż. Z.Ziembińskiego wystawianej w Teatrze Małym.

W sezonie teatralnym 1939/40 miał być aktorem  Teatru Polskiego i Małego .

Ostatnią sztuką w której brał udział   była zaplanowana na 1 października  premiera spektaklu Cud biednych ludzi, autorstwa M.Hemara . Przedstawienie z powodu rozpoczęcia działan wojennych nie doszło do skutku.

Po wybuchu wojny znalazł się najpierw na Węgrzech ,gdzie zorganizował Teatr Objazdowy Polskiej YMCA, następnie przedostał się do Palestyny, gdzie został aktorem i reżyserem Teatru Żołnierskiego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich . W  owych  trudnych czasach , stał się jednym z bliższych współpracowników Hemara, który specjalnie dla niego pisał  teksty piosenek ( Przepustka do Tel Awiw , Pamiętaj o tym wnuku , że dziadzio był w Tobruku , aż po słynny Marsz Karpackiej Brygady.

Po wojnie pozostał na emigrcji, ostro sprzeciwiał się warunką politycznym jakie  panowały w ówczesnej Polsce.  Znalazł się w Anglii, gdzie  pracował  fizycznie m.in. jako kierowca .

Zorganizował Teatr Aktora. Mimo trudnych warunków  , udało  zorganizować się Wojteckiemu ( do 1959 roku ) 30  przedstawień . Reżyserował  jednocześnie występował na sceniew swoich przedstawieniach  : Firyck - Fircyk w zalotach (F.Zabłocki)  - 1952 , Otocki - Szczęście Frania (W.Perzyński) - 1955. Współpracował także z Teatrem Polskim ZASP oraz Teatrem Nowym . 

Ogromne koszty związane z utrzyamniem własnego teatru  , skłoniły Wojteckiego do występów przed mikrofonem RWE ,  gdzie został zauważony przez Jana Nowaka - Jeziorańskiego , który namówił go na  wyjazd do Monachium . 

19 czerwca 1964 zginał  w wypadku samochodowym.

W 1937 roku  zagrał jedną z głównych ról w filmie Ordynat Michorowski.

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.