Hanna Wańska
data urodzenia : 13.07.1904 Września
data śmierci : 14.07.1995 Londyn
aktorka , śpiewaczka
Żona aktora Karola Dorwskiego.
Pod koniec lat 20-tych ukończyła studia muzyczne w Poznaniu, a w 1930r. zdała egzamin aktorski ZASP w Warszawie.
W 1929 roku została zaangażowana przez dyr. Władysława Stome do operetki bygdoskiej.
Na tej scenie debiutuje w październiku 1929 w operetce Oskara Straussa "Teresina" rolą Pauliny de Borghese. W tym samym czasie występuje w operetce De Falli pt . "Królowa miliardów" , oraz w sztuce Adama Grzymały-Siedleckiego "Maman do wzięcia". Sezon konczy znakomitą rolą Basi w przedstawieniu T. Miejskiego "Krakowiacy i górale ".
Pierwszy rok pracy teatralnej był dla Hanny Wańskiej okresem"szybkiej adaptacji". W recenzji operetki Benatzkiego pt. "Japonka" , gdzie grała rolę tytułową, czytamy : " H.W. dopiero teraz miała okazję do ujawnienia swych walorów głosowych .
Młoda artystka przedstawia się korzystnie ,głos jej nabiera coraz więcej blasku. Koloratury wyszły dobrze. Będzie z niej znakomita Olimpia w Opowieściach Hoffmana."
Drugi rok pracy scenicznej to ugruntowanie pozycji ulubienicy publiczności bydgoskiej. W tym sezonie zagrała m.in. Krysia Leśniczanka ( Krysia Leśniczanka ) , Bronia ( Palestrant ) oraz Flora w operze Traviata .
W roku 1931 występowała w warszawskim Teatrze Nowości.
W sez. 1933/34 ponownie zasiliła zespół artystyczny T.Miejskiego w Bydgoszczy . W następnych latach występowała na wielu scenach Polski m.in. T.Letni ( Wilno ), T.Kameralny (Częstochowa ), ponownie T.Miejski ( Bydgoszcz ), T.im. Wyspiańskiego ( Katowice ) .
Swój repertuar artystyczny powiększyła o kolejne znaczące role m.in. w operetkach Księżniczka cyrkówka - Kalmana, Pocałunek przed lustrem - Fodora, Roxy i jej drużyna - Connersa. Ówczesna prasa nie szczędziła artystce pochlebnych opinii .
Po występach w Roxy i jej drużyna pisano : "Szczególnie bezkonkurencyjna wydaje mi się Hanka Wańska w roli tytułowej... swymi ostatnimi sukcesami przekonała nas,że jest artystką wyjątkową , dzięki temu,że w każdej nowej roli jest zupełnie inna, nigdy nie nudzi się , nie powtarza ,lecz każe siebie zawsze na nowo podziwiać."
Jednocześnie swój talent rozwija na scenach dramatycznych , kreując znakomite role w sztukach :
Lekkomyślna siostra ( Maria ) , Piorun z jasnego nieba ( Pola ), Powrót mamy ( Diana Castor ).
W 1939r. obchodziła jubileusz 10-lecia pracy scenicznej , powtarzając swoją znakomitą rolę w operetce Krysia Leśniczanka.
Wybuch wojny zastał aktorkę w Bydgoszczy . Okupację spędziła w Warszawie, po upadku Powstania Warszawskiego została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec.
Po zakończeniu wojny, pozostała na emigracji . Po wyzwoleniu została zaangażowana do Teatru Dramatycznego II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech . Zagrała tam kilka ról m.in. w sztukach : Gdzie diabeł nie może , Skalmierzankach, Wesele na Górnym Śląsku.
W tym samym czasie została żoną znanego akotra Karola Dorwskiego .
Po opuszczeniu Włoch udali się do Londynu, gdzie czynnie uczestniczyli w życiu teatralnym braci akotrskiej pozostającej na emigracji .
W latach 1952-70 wraz z mężem przebywali w Monachium , gdzie oboje współpracowali z Rozgłośnią Radia Wolna Europa ( m.in. czytała wiadomości i komentarze , brała udział w słuchowiskach radiowych ).
Po przejściu na emeryturę powróciła z mężem do Anglii, gdzie na pożegnanie zagrali w sztuce A.Fredry - Pan Jowilaski ( Szambelanowa ).
Na emeryturze pisywała często felietony do Dziennika Polskiego w Londynie.
Zmarła w Londynie .
Źródło : Kalendarz bydgoski na rok 1991 r.24
http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=26692&from=&dirids=1&ver_id=&lp=1&QI=