Wojciech Wojtecki
data urodzenia : 17.07.1908 Warszawa
data śmierci : 19.06.1964 Monachium
aktor, reżyser
Właściwie Wojciech Wasilewski.
Był mężem aktorki Krystyny Ankwicz (ślub wzieli w Wilnie) , potem Weroniki Lech,aktorki czeskiego pohodzenia , która grywała z powodzeniem w polskim emigracyjnym teatrze.
Karierę sceniczną rozpoczął na scenie częstochowskiej. Następnie występował na scenach lwowskich , krakowskich , warszawskich.
Początkowo używał nazwiska Wasilewski, jednak w Krakowie , grał już na scenie popularny aktor o tym samym nazwisku, wobec czego przyjął pseudonim Wojtecki.
Bardzo szybko dał się poznać jako amant z prawdziwego zdarzenia. Porównywano go z Juliuszem Osterwą .
Szlachetne rysy twarzy i piękny głos, niezwykły urok osobisty , a przede wszystkim talent aktorski to prawdziwe atuty Wojciecha Wojteckiego , którego pięknie zapowiadającą karierę przerwała wojna.
Debiutował w Częstochowie w 1934 roku. Następnie grał w Krakowie w Teatrze im. Słowackiego m.in. Porucznik Edmund - Damy i huzary (A.Fredro) w reż. T.Białkowskiego - 1934, Lord - Poskromienie złośnicy (W.Shakespeare) w reż. T.Białkowskiego - 1935 , Topolnicki - Klub kawalerów ( M. Bałucki) w reż. K.Wyrwicz - Wichrowskiego - 1935. Równocześnie zaczął pojawiać się na scenach stolecznych. Początkowo związał sięz Teatrem Malickiej , gdzie zagrał m.in : Piet Enthousen -Mała Kitty i jej wielka polityka (S.Donat) w reż. Z.Sawana - 1937.
Pod koniec lat 30 - tych występował także na scenach TKKT , gdzie zagrał z wielkim powodzeniem Zygmunta w sztuce Temperamenty A.Cwojdzińskiego w reż. Z.Ziembińskiego wystawianej w Teatrze Małym.
W sezonie teatralnym 1939/40 miał być aktorem Teatru Polskiego i Małego .
Ostatnią sztuką w której brał udział była zaplanowana na 1 października premiera spektaklu Cud biednych ludzi, autorstwa M.Hemara . Przedstawienie z powodu rozpoczęcia działan wojennych nie doszło do skutku.
Po wybuchu wojny znalazł się najpierw na Węgrzech ,gdzie zorganizował Teatr Objazdowy Polskiej YMCA, następnie przedostał się do Palestyny, gdzie został aktorem i reżyserem Teatru Żołnierskiego Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich . W owych trudnych czasach , stał się jednym z bliższych współpracowników Hemara, który specjalnie dla niego pisał teksty piosenek ( Przepustka do Tel Awiw , Pamiętaj o tym wnuku , że dziadzio był w Tobruku , aż po słynny Marsz Karpackiej Brygady.
Po wojnie pozostał na emigrcji, ostro sprzeciwiał się warunką politycznym jakie panowały w ówczesnej Polsce. Znalazł się w Anglii, gdzie pracował fizycznie m.in. jako kierowca .
Zorganizował Teatr Aktora. Mimo trudnych warunków , udało zorganizować się Wojteckiemu ( do 1959 roku ) 30 przedstawień . Reżyserował jednocześnie występował na sceniew swoich przedstawieniach : Firyck - Fircyk w zalotach (F.Zabłocki) - 1952 , Otocki - Szczęście Frania (W.Perzyński) - 1955. Współpracował także z Teatrem Polskim ZASP oraz Teatrem Nowym .
Ogromne koszty związane z utrzyamniem własnego teatru , skłoniły Wojteckiego do występów przed mikrofonem RWE , gdzie został zauważony przez Jana Nowaka - Jeziorańskiego , który namówił go na wyjazd do Monachium .
19 czerwca 1964 zginał w wypadku samochodowym.
W 1937 roku zagrał jedną z głównych ról w filmie Ordynat Michorowski.